JO WhatsApp Contact Button

مقالات

گرده افشانی درخت گلابی و تشکیل میوه گلابی|مرکز تحقیقاتی پژوهشی ایرانهال|

گرده افشانی درخت گلابی و تشکیل میوه گلابی|مرکز تحقیقاتی پژوهشی ایرانهال|

گرده افشانی درخت گلابی و تشکیل میوه گلابی|مرکز تحقیقاتی پژوهشی ایرانهال|

گرده افشانی و تشکیل میوه

گرده افشانی درخت گلابی و تشکیل میوه گلابی گلهای درخت گلابی از نوعی است که کلاله قبل از شکفتن بساک و آزاد شدن دانه های گرده آماده پذیرش گرده است. دوره گلدهی ارقام گلابی در حدود یک هفته تا ده روز است و همانند سیب دارای خود ناسازگاری بوده، لذا کشت ارقام گرده زا برای باغ های گلابی نیز همانند سیب اجتناب ناپذیر است. این سازگاری بایستی از دو جنبه عدم وجود دگر ناسازگاری و انطباق دوره گلدهی دو رقم مورد توجه قرار گیرد. گلهای گلابی گرده فراوان تولید کرده که سبب جذب زنبور جهت جمع آوری گرده می شوند. بر خلاف گل های سیب، ارقام گلابی شهد کمی تولید کرده و غلظت قند آن کم است به همین دلیل سوسک های گرده خوار و دوبالان به گل گلابی علاقه بیشتری نسبت به زنبورها نشان می دهند. درصد قند نوش گلابی بین 9/7 الی ۹/۹ درصد ارزیابی شده است. در حالی که در سیب 2/46، در هلو 9/28و در آلبالو 5/23 درصد مشاهده گردیده است. نکته جالب در مورد ارتباط غلظت قند شهد با توسعه بیماری آتشک در گل ها است. به این صورت که غلظت کم قند در نوشجای گل های گلابی محیط مناسبی را برای تکثیر اولیه باکتری و آلوده کردن بافت ها فراهم می نماید. برعکس در مورد گل های سیب، غلظت بالای قند مانع تکثیر باکتری می گردد، مگر اینکه وجود آب و هوای مرطوب و پر باران سبب کاهش غلظت قند شده و شرایط آلوده سازی اولیه بافت ها را فراهم نماید.

در بین درختان میوه دانه دار، درخت گلابی بیش از سیب دارای توان پارتنوکارپی بوده و در شرایط آب و هوایی خاص و در اثر تحریک دانه گرده قادر به نگهداری تخمدان و ایجاد میوه بدون انجام تلقیح است. میزان پارتنوکارپی بسته به رقم و شرایط آب و هوایی متغیر است و تخمدان هایی که در چنین شرایطی روی درخت باقی می مانند گاهی قادر به دوام تا انتهای فصل رشد میوه نبوده و دچار ریزش زود هنگام می شوند. میوه های پارتنوکارپیک گلابی از نظر بازارپسندی مطلوب بوده، لیکن از جنبه انباری فاقد دوام لازم است. با توجه به وجود خودناسازگاری در گلابی، استفاده از رقم گرده زا و وجود گرده افشان برای تولید محصول اقتصادی در باغ های این محصول اجتناب ناپذیر است. در گلابی وجود بذر بیشتر سبب رشد بهتر میوه و استقرار مطلوب تر آن روی درخت می شود. به نظر می رسد که ریزش های شدید میوه های کوچک یک تا دو هفته پس از ریختن گل ناشی از نارسایی در گرده افشانی و عدم تلقیح کافی گلها در گلابی می باشد. در اغلب ارقام گلابی، استفاده از رقم درگزی بعنوان یک رقم گرده زای مناسب در باغ نتایج مطلوبی به همراه داشته، به شرطی که تفاوت زمان گلدهی زیاد قابل توجه نباشد.

لطفا جهت آگاهی از هرس درخت گلابی،آبیاری درخت گلابی،کاشت درخت گلابی،شناسایی آفات و بیماریهای گلابی،احداث باغات گلابی،احداث تجاری باغات گلابی،کوددهی درخت گلابی،شرایط فروش انواع نهال گلابی،شرایط خرید ارقام نهال گلابی،فروش محصول باغات گلابی،شرایط پیش فروش محصول باغات گلابی،شرایط آب و هوائی و نیاز سرمایی درخت گلابی،شرایط خاک مناسب کاشت درخت گلابی،انتخاب پایه مناسب برای باغ گلابی،شرایط و تولید نهال گلابی،نهالستان گلابی،فاصله کاشت درختان گلابی،تغذیه باغات گلابی،فروش نهال گلابی،خرید نهال گلابی،قیمت نهال گلابی،نهال گلابی،نهال گلابی پایه مالینگ،خرید نهال گلابی پایه مالینگ،فروش نهال گلابی پایه مالینگ،قیمت نهال گلابی پایه مالینگ،نهال گلابی پایه کوتاه،خرید نهال گلابی پایه کوتاه،فروش نهال گلابی پایه کوتاه،قیمت نهال گلابی پایه کوتاه،آدرس نهالستان گلابی،نهال گلابی پایه رویشی،خرید نهال گلابی پایه رویشی،فروش نهال گلابی پایه رویشی،قیمت نهال گلابی پایه رویشی،نهال گلابی پایه پیرودوارف،خرید نهال گلابی پایه پیرودوارف،فروش نهال گلابی پایه پیرودوارف،قیمت نهال گلابی پایه پیرودوارف،نهال گلابی پایه کوییس،قیمت نهال گلابی کویینس،خرید نهال گلابی پایه کویینس،فروش نهال گلابی پایه کویینس

با شماره 09120460327 مهندس مدنی-09120460354 مهندس سوهانی تماس حاصل بفرمایید.

www.iranahal.com

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید